BorsaUP:ALGO

BorsaUPALGO sisteminin nasıl işlediğine dair kısa bir yazı…

Algoritmik trade nedir öncelikle oradan başlamak gerekir. Bu konuda Kıvanç bey sanırım en bilgili kişilerden biridir. Sn. Özbilgiç’in bu konular hakkında derinlemesine yaptığı bir sunumu aşağıda bulabilirsiniz.

A1 Capital’in finansal okuryazarlığı arttırma amaçlı Borsa İstanbul’da 08.12.2018 tarihinde gerçekleştirdiği seminer kapsamında Kıvanç Özbilgiç’in Algoritmik Trade hakkında yaptığı sunum.

Takip listesi neden var?

Kısaca günlük güncellenen dinamik bir takip listesini, BorsaUP kendi algoritması ile hazırlayıp sizlere sunar. Bu aşamada sizlerin yapması gereken sunulan listedeki hisselerin kontrolünü yapmaktır. Yani bir başka deyişle, her gün fırsat kovalamak için 400+ hisseyi derinlemesine incelemek bir seçenek olsa da, bizim size sunduğumuz listedeki hisseleri öncelikli incelerseniz vakit kazanabilirsiniz. Listelerimizi günlük olarak kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Fakat BorsaUP size algoritmik sinyaller vermez. Sizin adınıza işlem yapmaz. Size al-sat-tut tavsiyesi vermez. Sadece dağınık olan veriyi size özetle sunar. Size en değerli hazineyi, zamanı verir.

Peki BorsaUp ne yapar?

Hisseler konusunda analiz yapan BorsaUp, bu analizleri yapmak için bir çok değişkeni harmanlar. Aslında sizlerin de grafiği açıp rahatça yapabildiğiniz şeyi sistemimiz otomatik yapar. Bu aşamada insan kadar hassas davranamasa da, insan gibi duygusal da yaklaşmaz. Çünkü makinelerin duygusal düşünmesi imkansızdır. En azından bizim makine duygusuz 🙂

Sistem 400+ hisse için çalışır. Bütün hisselere ait veriler işlenir ve geçmiş ile mukayese edilir. Kullanılan bazı veriler şu şekildedir.

 • Hareketli ortalamalar (Moving Averages)
  • Basit Hareketli Ortalama ( Simple Moving Average)
  • Ağırlıklı Hareketli Ortalama (Weighted Moving Average)
  • Üssel Hareketli Ortalama ( Exponential Moving Average)
 • Görece Güç Endeksi (RSI) (Relative Strength Index)
  • Stochastic İndikatörü(Stochastic Oscillator)
 • Hacim (Volume)
 • Fiyat (Price) : Zirveler, Dipler ve günlük/haftalık/aylık kapanışlar
 • Awesome Osilatörü (Awesome Oscillator)
 • MACD (Hareketli ortalama yakınsama / ıraksama) / (Moving Average Convergence Divergence)
 • CCI (Commodity ChannelIndex)
 • Bollinger Bandı (Bollinger Bands)
 • Momentum
 • Parabolic SAR
 • ve bir kaç karma indikatör.

Bütün bu veriler yukarıdaki yöntemlere maruz bırakılarak çıkış yapması muhtemel yada ralli başlangıcında olan hisse senetleri belirlenmeye çalışılır. Günlük hisse senetlerini belirleyen bu uygulamanın kod adı “Hisseden”dir. Hisseden sayfasından mevcut hisseleri takip edebilir, geçmiş sayfasından ise geçmiş işlemleri görebilirsiniz.

Geçmiş sayfasında göreceğiniz bir çok yeşil rakamın yanında kırmızı kazanç oranları da başarısız öngörüler olarak kayda geçer. Bu da sistemin her zaman doğru sonuçlar veremeyeceğinin kanıtıdır. Bu sebeple teknik ve temel analizi iyi yapılmayan hisse senetlerine yatırım yaparken dikkatli olmalısınız.

İyi haber! Teknik analizleri web sayfamız ve twitter hesabımız üzerinden paylaşıyoruz.

Ayrıca, tüm bu işlemler sonrasında ağırlıklı Bist-30 hisseleri olmak üzere #HisseKarne hashtag adı altında Twitter hesabımızdan bir özet grafiğini de sizlere sunuyoruz. Sunulan özet grafik de eğer siz bir uzun-vade yatırımcısı iseniz işinize çok yarayacaktır. Hisse karne hakkında bilgi için tıklayın.

Scroll to Top

BorsaUP Kullanım Şartları

♥ SİTEYE GİRMEK İÇİN METNİ KAYDIRINIZ

BorsaUP.com sitesi ve web sitemizde ilan edilen sosyal medya sayfaları BorsaUP olarak anılacaktır.

BorsaUP web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve analizlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmez; hata, eksik bilgi veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu değildir. BorsaUP, her an hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir ve/veya yayından kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek ve eğitim amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette BorsaUP’ın herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeple uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak zarar, maddi ve/veya manevi kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette BorsaUP sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun BorsaUP’tan talepte bulunulmayacaktır.

BorsaUP Web Sitesi’nde yer alabilecek herhangi bilgi, istatistiki şekil ve değeri, BorsaUP bunlara içerik olarak yer verdiğinde herhangi bir yatırım aracını tavsiye eder anlamına gelmediği gibi böyle bir tercih ve temsil amacı ve yetkisi de taşımamaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

BorsaUP, kendi sitesi üstünden yapılan ve zarar doğurabilecek her türlü haberleşmeyi, yayını, bilgi aktarımını istediği zaman kesme hakkını ve gereken koşullar oluştuğu takdirde abone mesajlarını silme, aboneyi servislerden menetme ve aboneliğine son verme hakkını saklı tutar. (Abone: takipçi veya ziyaretçi şeklinde olabilir)

BorsaUP sitesini ziyaret ettiğinizde bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılırsınız. Sözleşmeyi reddetmek ve web sitesinden çıkma hakkınız vardır.